Yabancı sayısına itiraz var | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

Yabancı sayısına itiraz var

Video yükleniyor...

Kulüpler Birliği Vakfı üyeleri, Spor Toto Süper Lig'de yabancı oyuncu sayısının kademeli olarak düşürülmesi konusunda, Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) bazı istisnalar getirilmesinin talep edilmesi kararı aldı.

Vakfın, Astoria Alışveriş Merkezi'ndeki İstanbul ofisinde Eskişehirspor Kulübü ve Vakıf Başkanı Halil Ünal'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Medical Park Antalyaspor Kulübü Başkanı ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili Hasan Akıncıoğlu, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, TFF ile yabancı oyuncu sayısıyla ilgili görüşme yapmak istediklerini belirterek, ''TFF, Süper Lig'de yabancı oyuncu sayısının kademeli olarak düşürülmesi kararı aldı. Özellikle UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele eden takımlarımızın bu limitlerle ilgili sorunlar yaşayacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki günlerde yabancı futbolcularla ilgili alınan kararın revize edilmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

Yabancı kısıtlamasında belli sayıda yabancı oyuncuyla anlaşma yapma sınırlaması getirildiğini kaydeden Akıncıoğlu, ''Bununla ilgili olarak belli istisnalar getirilmesini talep ediyoruz. Detaylar üzerinde TFF ile görüşmeler yapılacak'' ifadelerini kullandı.

Hasan Akıncıoğlu, Süper Lig kulüplerinin finansman sorunları olduğunu vurgulayarak, ''18 kulüp başkanı olarak Gençlik ve Spor Bakanımızdan randevu talep etmiştik. Bu randevumuzu önümüzdeki günlerde alarak kendisine ziyarette bulunacağız. İddia ve bahis gelirlerinden Süper Lig kulüplerine daha yüksek pay ayrılmasıyla ilgili olarak görüşmeler yapmayı arzu ediyoruz'' şeklinde konuştu.

''Hakemlerin fütursuzca eleştirilmesini kınıyoruz''
Hasan Akıncıoğlu, Merkez Hakem Kurulu'nun bazı basın yayın organları tarafından fütursuzca eleştirilmesinin kınanması kararını aldıklarını söyledi.

Bazı hakemlerin özel hayatlarına girilerek acımasızca eleştirilmesini ve hedef alınmasını tasvip etmediklerini anlatan Akıncıoğlu, ''Biz Kulüpler Birliği Vakfı olarak hakemlerin hatalarının azaltılması için gerekli çalışmanın yapılmasını arzu ediyoruz. Hakem hatalarının maksatlı olmadığına inanıyoruz ve hakem arkadaşlarımızı destekliyoruz'' diye konuştu.

Hasan Akıncıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı tarafından altyapının gelişiminin planlanması için bir proje çalışmaları olduğunu dile getirerek, ''Sayın Başbakanımızın yoğun programı nedeniyle kendisinden randevu alıp, projemizi arz edemedik. Ancak önümüzdeki günlerde kendisinden randevu alarak, projemizi arz etmek istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Akıncıoğlu, ayrıca UEFA'dan gelecek olan 2,17 milyon avroluk altyapı katılım fonunun, geçen sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılan Trabzonspor dışındaki 17 kulüp arasında eşit olarak paylaştırılması konusunda karar alındığını söyledi.

Hasan Akıncıoğlu, deprem bölgesi Van'a 18 derslikli okulun yapılması için 2 milyon liralık fonun, Van Valiliği'ne aktarılmasını kararlaştırdıklarını kaydetti.

Toplantıya Trabzonspor ve Kayserispor temsilcileri katılmadı

Toplantıya katılmayan Trabzonspor ve Kayserispor kulüplerin mazeret bildirmedikleri, Sivasspor, Sanica Boru Elazığspor ve Mersin İdmanyurdu kulüplerinin ise vekalet verdiği kaydedildi.

Toplantıya, Fenerbahçe'den Kulüp Asbaşkanı Tahir Perek, Genel Sekreter Talat Yılmaz, Beşiktaş Kulübü'nden Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran ve Galatasaray Kulübü'nden İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan katıldı.