LaLiga ya doping uyarısı | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

LaLiga'ya doping uyarısı

LaLiga'ya doping uyarısı
Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), İspanya futbolunda uygulanan doping testlerinde yeterli kriterlerin yerine getirilmediği yönünde uyarıda bulundu.

WADA'dan yapılan açıklamada, İspanya Sporda Sağlığı Koruma Kurumuna (AEPSAD) geçmiş dönemde gereken uyarıların yapılmasına rağmen doping testleri için gereken kriterlerin yerine getirilmediği belirtildi.

Açıklamada, "Dünya genelinde en önemli futbol liglerinden birine sahip İspanya'da, doping testlerinin yeterliliği konusunda yaklaşık bir yıldır sorun yaşanıyor. Bu durum nedeniyle derin bir üzüntü ve kaygı yaşıyoruz." ifadelerine yer verildi.

WADA, İspanya futbolunda yeterli nitelikte doping kontrollerinin sağlanabilmesi amacıyla UEFA ve FIFA ile yaptığı görüşmelerden de henüz sonuç alamadığını bildirdi.

WADA'nın geçen yıl mart ayında gerçekleştirdiği kontrollerde, AEPSAD'ın dopingle mücadele konusunda yeterli kriterleri yerine getiremediği ortaya çıkmış ve bu konuda kuruma uyarıda bulunulmuştu. Gereken önlemler alınmadığı gerekçesiyle başkent Madrid'de yer alan dopingle mücadele laboratuvarının akreditasyonu ise geçen haziranda geçici olarak askıya alınmıştı.