İspanya'da ırkçılığa karşı tarihi karar!

Video yükleniyor...

İspanya LaLiga'da 21 Mayıs 2023 tarihinde oynanan Valencia - Real Madrid maçının ardından oynanan maçtan ziyade eflatun beyazlı takımda forma giyen Vinicius Junior'a yapılan ırkçı hakaretler gündeme oturmuştu. Brezilyalı yıldıza ırkçı söylemlerde bulunan kişiler ise mahkemeye sevk edilmişti. 

Marca'da yer alan habere göre mahkeme, ırkçı söylemlerde bulunan kişiler hakkında kararını verdi. Haberde, ırkçı hakaretten yargılanan 3 sanığa sekizer ay hapis cezası verildiği, bu şahıslara iki yıl da stadyumlara giriş yasağı ve dava masraflarının ödenmesi yönünde karar verildiği ifade edildi. 

Bu karar, LaLiga'nın şikayeti sonrasına ırkçılık ile ilgili İspanya'da verilen ilk hapis cezası olarak da kayıtlara geçti. 

Karar sonrasında konuşan LaLiga Başkanı Javier Tebas ise, "Bu karar, ırkçılık ile mücadele için harika bir haber... Vinicius'un uğradığı zararı onarıyor ve stadyuma hakaret etmek için gidenlere, tespit ve rapor edilecekleri, cezai işlem uygulanacağı yönünde açık bir mesaj gönderiyor." ifadelerini kullandı.