TFF'den altyapı fonu açıklaması

TFF'den altyapı fonu açıklaması

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun, 2008-09 sezonunda faaliyete geçecek, "Altyapı Fon Uygulaması" ile ilgili aldığı kararın ayrıntıları açıklandı.

Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki sezon Turkcell Süper Lig'deki kulüplerin sözleşmeleri süren ve kendi kulübüyle sözleşme yenileyen yabancı uyruklu futbolcuları için altyapı fonu alınmayacak. Yabancı uyruklu oyuncuların transfer ve geçici transfer işlemlerinde ise kulüplerden altyapı fonu alınması uygulaması ise şöyle yapılacak:

-Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü yabancı uyruklu futbolcular için altyapı fonu alınmayacak. Sözleşmesi devam eden veya kendi kulübüyle sözleşme yenileyen futbolcular da bu kapsamda değerlendirilecek. Beşinci yabancı futbolcu için 72 bin YTL, altıncısı için 90 bin YTL, yedincisi için 96 bin YTL ve sekizincisi için 102 bin YTL altyapı fonu alınacak. Yabancı uyruklu kalecilerin sözleşme yenileme, transfer veya geçici transferinde ise bu kaleciler yabancı uyruklu sıralamasında ilk dört içinde yer alsa dahi, söz konusu bedellere ilave olarak 80 bin YTL daha alınacak. Paralar, Futbol Federasyonu'nun hesabına yatırılmadıkça, yabancı uyruklu futbolcu tescili yapılmayacak ve lisans verilmeyecek.

-Federasyona yatırılan bu fonların toplamının yüzde 50'si bir havuzda toplanacak. Havuzda toplanan bedelin yüzde 50'si, ödül ve teşvik amacıyla, belli kriterlere göre kulüplere ödenecek. Havuzdaki paranın yüzde 60'ı, Turkcell Süper Lig'deki takım sayısına bölünecek ve 4 ya da altında yabancı uyruklu futbolcuyla sözleşme imzalayan kulüplere, 10 Şubat 2009'da, hisseleri oranında ödenecek. Bu kalemden ödül ve teşvik almaya hak kazanamayan kulüplerin hisseleri, federasyonun gençlik ve gelişim programında kullanılacak. Havuzda toplanan bedelin yüzde 40'ı ise sezon içinde U21, U20, U19, U18, U17, U16 ve U15 Genç Milli Takımlarına 2 ya da üzerinde futbolcu gönderen kulüplere, futbolcuların en az 2 maçta oynamaları kaydıyla eşit olarak ödenecek, ödemeler 31 Mayıs 2009'da yapılacak.

-Yabancı uyruklu kaleciler için alınan 80 bin YTL'lik ilave altyapı fonu ödemeleri, bir fonda toplanarak, yabancı uyruklu kalecisi olmayan kulüplere eşit olarak ödenecek.

Bu arada, Bank Asya 1. Lig'de sözleşme imzalayacak yabancı uyruklu futbolculardan altyapı fonu alınmayacak.