Devlere ağır fatura 68 milyon | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

Devlere ağır fatura! 68 milyon €!

Devlere ağır fatura! 68 milyon €!
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Rekabet Kurulu, İspanya'da yasa dışı olarak kamu yardımı aldıkları gerekçesiyle 7 İspanyol kulübüne 68,8 milyon avro para cezası verilmesi kararı aldı.

Rekabet kurulunun aldığı kararın AB Komisyonu tarafından İspanyol kulüplerine iletildiği ve bağlayıcı olduğu bildirildi. Haksız kamu yardımı alan İspanyol kulüpleri Real Madrid, Barcelona, Athletic Bilbao, Valencia, Osasuna, Hercules, Elche olarak açıklanırken, bu kulüplerin yerel yönetimlere geri ödeme yapmaları gerektiği duyuruldu.

En büyük cezayı 20,4 milyon avroyla Valencia alırken, bu paranın Valencia özerk yönetimi tarafından tahsis edilen kredi olduğu belirtildi. Real Madrid ise 18,4 milyon avro ile ikinci en büyük cezayı aldı. 1998 yılına dayanan cezanın, Madrid Belediyesi'nin o dönemde Real Madrid'e değerinin altında bir arazi satmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Diğer kulüplerden Barcelona, Athletic Bilbao ve Osasuna'ya, yerel yönetimler tarafından mali konularda kendilerine ayrıcalık tanındığı gerekçesiyle 5'er milyon avro ceza verildi. Ayrıca Valencia özerk yönetimlerinden aldıkları özel kredilerden dolayı da Hercules'e 6,1 milyon avro ve Elche'ye de 3,7 milyon avro para cezaları verildiği ifade edildi.