Penaltı pozisyonuna Wenger yorumu | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

Penaltı pozisyonuna Wenger yorumu

Video yükleniyor...

Efsane teknik direktör Arsene Wenger, UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu'nda dün gece oynanan karşılaşmaları beIN SPORTS için özel olarak değerlendirdi.

Porto - Juventus maçındaki çok tartışılan penaltı pozisyonuna değinerek sözlerine başlayan Fransız çalıştırıcı, "Hakeme ve VAR'a sormamız lazım. Hakem bu pozisyonda Ronaldo'nun düşüşünü biraz abartılı bulmuş olabilir. Ancak ağır çekimde izlediğimiz zaman, Portolu oyuncunun kontrolsüz bir müdahaleyle Ronaldo'nun topla oynamasını engellediğini görebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Maç hakkındaki genel görüşlerini aktaran deneyimli teknik adam, "Juventus iki yarıda da savunma güvenliğini boşladı. Çok basit goller yediler ve üretkenlikten de uzak bir görüntü verdiler. Portolu oyuncular ikili mücadelelerde daha baskın olmalarına rağmen onlar da fazla pozisyona giremedi. Dolayısıyla bu maçın yaratıcılıktan ve teknik kaliteden uzak bir şekilde geçtiğini söylemek mümkün. Juventus bu gece minimum kaliteyle iyi bir sonuç aldı diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Bu mağlubiyette mental sebeplerin, teknik sebeplerden daha ön planda olduğunu savunan Wenger, "Teknik direktörünüzün size 'Sonunda ne olursa olsun sizden bunu yapmanızı istiyorum.' demesi veya oyuncunuzun çıkıp da 'Sana neler yapabileceğimi göstereceğim' diyerek kendisini kanıtlamaya çalışması sizi zor durumda bırakabilir. Bazen neler yapabileceğimizi gösterebilmek adına bir hatada ısrarcı oluruz ve nedendir bilinmez ancak teknik adamlar 'Topu kaybetseniz bile bu şekilde oynamaya devam edeceğiz. Maç boyunca Porto'nun 3. bölgede bu denli disiplinli ve kompakt bir şekilde oynaması beni çok etkiledi. Son 10 dakikada açıldılar ve boşluklar bıraktılar ancak biz bunu 80 dakika boyunca hiç görmedik. Bu boşlukları da rakip yarı alanda paslaşırlarken kontraataklarda verdiler zaten.' diyebilirler." sözlerini sarf etti.

Rövanşa 2-0 ile girmek ve 2-1 ile girmek arasındaki farkı değerlendiren efsane isim, "Bu çok büyük bir fark yaratır. Seneler boyunca takımlarımın bu deplasman golünü yememesi için emek verdim. Modern futbolda deplasman golünün ağırlığı çok fazla. Artık iç saha - dış saha gibi bir olgu kalmadı, sonuçta taraftar yok. Juventus'un kendi evinde 2 gole ihtiyacı olabilirdi, şimdi ise yemeden bulacakları gol, tur için yeterli olacak, o da deplasmanda attıkları bu gol sayesinde." dedi.

Porto'nun çeyrek finale kalma şansının küçümsenmemesi gerektiğini vurgulayan Wenger, "Elbette şansları var, oyun içinde dengeleri tersine çevirebilecek pek çok etken mevcut. Benim Avrupa'da oynadığım dönemde evlerde televizyon yoktu ve deplasman maçlarında her taraftan tekmeler yiyorduk, hakemler de çoğu zaman oyunu devam ettiriyordu. Bu nedenle pek çok takım için evinden uzakta oynamak neredeyse imkansızdı. Dolayısıyla herkes yapabildikleri kadarıyla savunma oynamaya karar verdi. Biz de hep deplasman maçlarında takımlarımızı hücum oynamaları yönünde cesaretlendirmeye çalıştık. Ancak bu durum artık geçti. Modern futbol bunu değiştirdi. Şimdi herkes, her yerde oynamaya çalışıyor. Mesela Dortmund, evinden uzakta 3 gol buldu." yorumunu yaptı.

Gecenin diğer maçını da es geçmeyen Fransız teknik adam, iç sahadaki 3-2'lik mağlubiyete rağmen Sevilla için henüz geç olmadığını dile getirerek, "Tabii ki işin içindeler. Dortmund'un ligde inişli çıkışlı bir grafiği var, iç sahada kötü sonuçlar alıyorlar ve geleneklerinin bir parçası olan taraftarlarından ayrılar. Dolayısıyla evinden uzakta da olsa, Sevilla'nın bir şeyler yapabileceği düşüncesindeyim." dedi.