Mehmet Büyükekşi: "MHK'da radikal kararlar alacağız"

Video yükleniyor...

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Futbolun Yeni 100'ü" basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Mehmet Büyükekşi, "Cumhuriyet'in 100. yılını kutladık. TFF'nin kuruluşunun 100. yılının bizim için büyük önemi var. Şeffaf, adil yönetim anlayışımız var. Kronikleşmiş problemlerin üstesinden gelebilmek adına yoğun mesai içerisindeyiz. Lakin son zamanlarda ortak problemlerimize yönelik eleştirilerin dozu artıp, odağı değişince ve dedikodularla federasyonumuza yönelik olunca, toplumu başka yerlere sevk edecek vahim durumlar olduğunu görünce, bundan sonra her 15 günde bir sizlerle buluşacağız. Bu bir başlama vuruşu olarak görün. Soru almayacağız. Gündemdeki soruları sonra sizlere cevaplayacağız." dedi. 

TFF Başkanı, "MHK'da radikal kararlar alacağız. Hakem atamaları konusunda stratejik bir plan doğrultusunda, devrim niteliğinde bir adım atacağız. Almanya'da başta olmak üzere Avrupa'da uygulanan, kulüplerimizin de sürecin içerisinde olduğu yeni bir yapılanma başlatıyoruz." dedi.

"Tarihimizde ilk defa gruplardan lider çıkabiliriz"

Milli Takım hakkında da konuşan Büyükekşi, "Milli Takımımız başarılı sonuçlar aldı ve EURO2024'e gitmeyi garantiledi. Tarihimizde ilk defa gruptan lider çıkabiliriz. FIFA dünya sıralamasında 4 basamak yükselerek, 38. sırada çıktık. Son dönemdeki en iyi derecemiz. Ekim ayında en çok puan toplayan ülke Türkiye oldu. Uluslar Ligi'nde B Ligi'ne yükseldik, hedef A Ligi'ne yükselmek. Ayrıca Dünya Kupası hasretimize son vermek istiyoruz. Vincenzo Montella'nın da son iki maçta büyük bir rolü oldu. Şu anda Madrid'de Arda Güler ve Çağlar Söyüncü ile görüşecek. Maçlarını takip edecek. Teknik direktörümüzün, oyuncularımızla bu derece yakın ve samimi olmasından memnuniyet duyuyoruz. Biliyorsunuz Montella, İstanbul'da ikamet edecek." şeklinde konuştu.

TFF Başkanı, "Kadın Milli Takım için gösterdiğimiz çabanın sonuçlarını alıyoruz. C Ligi'nde oynadıkları 4 maçı kazandılar. Uluslar B Ligi'ne çıkmayı garantilediler. Bu başarı, UEFA'da haber oldu. Elazığ'da başlayan seyirci rekoru, Çorum'da yeniden kırıldı. Türkiye, 2008'den bu yana Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği için büyük çaba harcandı. EURO2032 için ev sahipliği aldık, bu da bize nasip oldu. Tarihimizde ilk kez böyle bir şampiyonaya ev sahipliği yapacağız. Bunu 100. yılında başarmak ayrı bir moral kaynağı oldu." sözlerini kullandı.

Yarı otomatik ofsayt sistemi hakkında da konuşan Büyükekşi, "Yakın zamanda hayata geçireceğimiz Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile hem teknolojiye yatırım yapmya devam edeceğiz hem de maç esnasında kararların daha kısa sürede ve daha doğru şekilde verilmesini sağlayacağız." dedi.

SPOR TOTO SÜPER LİG ÖZETLERİ İÇİN TIKLAYIN