Mehmet Büyükekşi'den Süper Kupa açıklaması

Video yükleniyor...

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, SABAH Spor'a açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, Süper Kupa Finali'nin neden Suudi Arabistan'da oynanacağı konusuna açıklık getirdi.

Başkan Büyükekşi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Ağustos ayında, iki finalist tarafa da sorarak, bu maçı yurt dışında oynama konusunda rızalarını aldık. Ve muhtelif ülkelerle görüşmeye başladık. Suudi Arabistan; transfer ettiği oyuncular, futbola yapılan yatırım, İtalya ve İspanya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinin finallerine ev sahipliği yapma stratejileri gereği, hem maddi olarak hem de toplam seyredilebilirlik oranı olarak büyük bir atılım içerisine girdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yıl kutlamalarını coşkuyla global arenada da bizlerle birlikte yaşatabilmek amacıyla Süper Kupa'yı, aralık ayında Dünya Kulüpler Şampiyonası'nı; Ocak 2024'te ise İtalya ve İspanya Kral Kupalarını düzenleyecek olan, en cazip teklifi yapan Suudi Arabistan'da düzenleme kararı aldık. Bunu her iki kulübümüzle de istişare ederek yaptık. Bazı sosyal medya kanallarında söylediklerimiz çarpıtılarak fevkalade yanlış bir algı servis edilse de, bu vizyoner bir açılımın ilk adımı. Oraya sadece gelir kaynakları için değil, Türk futbolunun menfaatleri için gidiyoruz. Hedefimiz, Türk futbol takımlarını da dünya vitrinine çıkarıp onların da küresel arenada markalarına, oyuncularına katkı sağlamak."

"Ligin arası yok"

Yorumcumuz Bülent Timurlenk, beIN SABAH programında TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin Süper Kupa'nın yeri ve zamanı ile alakalı açıklamalarını yorumladı.

Bülent Timurlenk, "Bir futbol yorumcusu olarak hep şunu söyledim; oraya değil, ondan sonra 7 Ocak'ta oynanacak olan maçlara ve sonrasında olan fikstüre bakın. Ligde tatil yok. Bu ligin arası yok; 24'ünde ligde derbi oynadıktan sonra oyunculara 1 gün izin versen geriye kalıyor diğer maça 4 gün..." ifadelerini kullandı.