Kulüpler Birliği nden yabancı kuralı ve takım sayısı başvurusu | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

Kulüpler Birliği'nden yabancı kuralı ve takım sayısı başvurusu

Süper Lig
Kulüpler Birliği Vakfı, yabancı oyuncu kuralının yeni sezonda da değişmemesi yönünde Türkiye Futbol Federasyonu'na talepte bulundu. Birlik ayrıca, en az iki sezon daha Süper Lig'in 20 takım olarak kalmasını talep ettiğini duyurdu.

Vakfın sosyal medya hesabından paylaşılan başvuru belgesinde, şu ifadelere yer verildi:

"Kulüpler olarak yabancı sayısının 2021-2022 sezonunda sözleşme imzalama sınırlaması olmaksızın, esame listesinde 14 yabancı yer alabilecek şekilde devam etmesi, bu hususta Kulüpler Birliği ile birlikte bir plan dahilinde kademeli düşüşün sağlanması, altyapıya yönelik projeler sunulması amacıyla komisyon kurularak Kulüpler Birliği ile birlikte bir planlama dahilinde oyuncu kriterleri, altyapı tesis yatırımları, rezerv takım gibi yapılacak somut çalışmalar neticesinde uzun vadeli kararlar verilmesi talebimizi bilgilerinize arz/rica ederiz."

Türkiye Futbol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde yabancı kuralı ile iligili değişikliğe gidildiğini duyurmuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu, önümüzdeki sezonlarda uygulamaya koyulacak olan Süper Lig ve TFF 1. Lig yabancı uyruklu futbolcu ve oyuncu uygunluğu ile ilgili yayınladığı duyuruda, 2020-2021 sezonunda uygulanması gereken yabancı oyuncu kulanını pandemi nedeniyle bir yıl ertelediğini ve ertelenen kuralın yeni sezonda uygulamaya konulacağını açıklamıştı. 

Bu açıklamalara göre 2021-2022 sezonunda kadroda 14 yabancı olacak. Bunların 8'i aynı anda sahada yer alabilecek. 2022-2023 sezonunda ise kadroda 12 yabancı olacak. Bunların 7'si aynı anda sahada yer alabilecekti. Son olarak 2023-2024 sezonunda kadroda 10 yabancı olacaktı. Bunların 6'sı aynı anda sahada yer alabilecekti.

TFF'nin aldığı kararın ardınndan Kulüpler Birliği Vakfı, geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetkilileriyle gerçekleştrilen toplantıda, alınan bazı kararlarla ilgili düzeltme istediklerini ifade etmişti. 

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Vakfı ile yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada şu sözleri söyemişti: "Birinci olarak bizden istedikleri, 1 yıl evvel almış olduğumuz yabancı kuralındaki kısıtlama konusu. '8 yabancı futbolcuyla sahaya çıkabilirsiniz' diye madde vardı. Biz de bu kararı alırken uzun zaman düşündük. 2019-2020 sezonunda takımların yabancı oynatma ortalaması 7,12'ydi. Biz bunu yönetim kurulunda değerlendirdik ve 8 yabancı oynar diye karar aldık. Kulüplerimiz, geçen sene ertelemiş olduğumuz yabancı sayısının düşürülmesi kararının, pandemi nedeniyle 1 yıl daha ertelenmesini istedi. Biz bu istekleri değerlendiririz."

"Süper Lig'in en az iki sezon daha 20 takım olarak kalsın"

Kulüpler Birliği Vakfı, Süper Lig'in en az iki sezon daha 20 takım olarak kalmasını da talep etti. 18 kulübün imzasıyla yayınlanan açıklamada, 2021-2022 sezonunda Süper Lig'den, TFF 1'Lig'e üç takım düşmesini ve Süper Lig'in en az iki sezon daha 20 takımla devam etmesi talebinde bulundu.

Kulüpler Birliği Vakfı, Galatasaray ve Başakşehir'in Süper Lig'in 18 takımlı oynanmasından yana olduğunu ancak kulüplerin üzerlerinde oluşacak olumsuz tüm finansal etkilerin giderilmesi ve gerekli planlamaların yapılması şerhiyle bildiriyi imzaladıklarını açıkladı. 

Kulüpler Birliği'nin açıklamaları şu şekilde: