Konya dan stadyum atağı | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

Konya'dan stadyum atağı

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri Türkiye'ye alınırsa maçların yapılacağı 8 şehirden biri olan Konya'da yeni stadyumun yapımı konusunda çalışmalar hızlandırıldı.

 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda aday kentler arasında yer almalarının Konya adına son derece önemli olduğunu ifade etti.
 
Avrupa Futbol Şampiyonası'nın bir ayağının Konya'da yapılacak olmasının sosyal, kültürel ve ticari açıdan kente önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Akyürek, ''Şampiyona şehrimizin Avrupa ve dünya gündemine gelmesini sağlayacaktır. Doğru bir seçimdir. Orta Anadolu'nun en stratejik kenti olan Konya'da, Avrupa Futbol Şampiyonası bir çekim merkezi oluşturacaktır. Bu başarıda en önemli faktör UEFA standartlarında bir stadyumun Konya'ya kazandırılmasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi projesidir. Bu proje 2016'nın Konya ayağının oluşmasına vesile olmuştur'' dedi.
 
Akyürek, stadyum projesinin tamamlandığını ve kendilerine teslim edildiğini, bundan sonraki süreçin artık stadyumun hayata geçirilmesinin olduğunu söyledi.
 
''2013'TE TAMAMLANACAK''

Adaylığın ardından 2016'yı beklemeyerek ellerini çabuk tutacaklarını ifade eden Akyürek, şunları kaydetti:
 
''Projesi tamamlanan stadyumun yapım ihalesini 2010 yılı içinde sonuçlandırmak istiyoruz. Buna göre hazırlık yapıyoruz. Muhtemelen 2010'un ortalarında ihaleye çıkacağız ve en kısa sürede stadyumun temelini atacağız. Stadyumu 24-30 ay arasında bitirmeye çalışacağız. En geç 2013 yılı sonunda stadyumu bitirmeyi hedefliyoruz. Yeni stadyum ulaşım ve çevre yoğunluğu dikkate alınarak, kolay ulaşım açısından Selçuklu ilçemize yapılacak.''
 
HAYIRSEVER VE SPONSOR DESTEĞİ
Yeşil-beyaz renkte futbol topu şeklinde yapılacak 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun UEFA kriterlerini taşıyacağını ve dünyanın en modern statları arasında yer alacağını belirten Akyürek, ''Yeni stadyum Olimpiyat Köyünün içinde yer alacak. Burada stadyumun yanı sıra, 10 bin kişilik spor salonu, veledrom, yüzme havuzu, büyük spor parkı, yürüyüş alanları, 100 bin metre karelik otopark, amatör spor kulüpleri için geniş alanlar, antrenman sahaları, sporcu otelleri ve küçük ticari işletmeler yer alacak'' diye konuştu.
 
Akyürek, Maracana, Nou Camp ve Bernabeu gibi kente değer katacak bir stadyum yapmak istediklerini anlatarak, sponsor ya da hayırsever desteklerinin önemli olduğunu ve bu konudaki destek tekliflerine açık olduklarını sözlerine ekledi.