Formula 1'de çamurluk denemesi!

Formula 1'de çamurluk denemesi!
Yağmurlu havalarda sprey etkisini azaltmak için çalışmalarını sürdüren Formula 1'in son çözümü çamurluklar oldu. Bu çamurluk tasarımının ilk versiyonu geçtiğimiz yıl Mercedes ve McLaren tarafından test edilmişti. 

Geçtiğimiz yıl yapılan testlerin ardından, çamurlukların sprey etkisini azaltma konusunda bekleneni veremediği görülmüştü. 

Bunun üzerine çamurluk tasarımları daha agresif hâle getirildi ve yeni çamurluk tasarımlarını Ferrari F1 takımı kendi pisti olan Fiorano'da denedi. 

Charles Leclerc'in kardeşi Arthur Leclerc, 2022 Ferrari aracı F1-75 ile Fiorano'da sürüş yaptı ve bu sürüş esnasında çamurluk sistemi de aracın lastiklerinde yer aldı. 

Ön çamurlukta, lastiklerin görülmesi için iki delik bulunsa da arka çamurlar lastik yüzeyini tamamen kapatmış durumda. Testte bu çamurluk tasarımına ek olarak iki farklı, agresif çamurluk tasarımı da denendi. 

Çamurlukların sprey etkisini ne kadar azalttığını test etmek için Arthur Leclerc'in arkasında Oliver Bearman sürüş yaptı ve görüş mesafesinin nasıl olduğuna baktı. 

Testlerde çekilen fotoğraflarda bu tasarımın da sprey etkisini azaltmak da pek de başarılı olamadığı dikkat çekti.