Fatih Terim den yabancı kuralı açıklaması | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

Fatih Terim'den yabancı kuralı açıklaması

Galatasaray

Video yükleniyor...

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında yabancı kuralı tartışmalarına dair de görüşlerini belirtti.

Mevcut kurala olan katkılarını hatırlatarak sözlerine başlayan Terim: "Ben serbestlikten yanayım. 14 Türk mecburiyeti var. 14 yabancı mecburi değil ama 14 Türk mecburi. bu bir Türk kuralıdır. O gün bu kural için 'devrim' değerlendirmeleri yapılmıştı. Bir yabancıya 50 bin dolar, ikinci yabancıya 100 bin, üçüncüsü de 200 bin dolar... Bu paranın da genç oyuncuların eğitimi için kulüplere aktarılmasını istedik. yerli genç futbolcu oynatan kulüplere bayağı bir rakam geri dönecekti. Sonradan bu, kulüplerin ricasıyla kısıtlandı. Çok yüksek rakamlara Avrupa'da bu parayı alamayacağı için kendi kulübünde yedek oturanlar vardı... Onların gitmesini istedim. Şimdi tarihin en fazla Türk oyuncusu yurtdışında oynuyor. Bu, o kuralın bir neticesidir. O kural Türk futbolcularına faydalı olmuştur" dedi.

Anadolu kulüplerinin kendi ekonomik yapılarına uygun oyuncular alarak büyük takımlarla rekabete girdiklerini belirten 67 yaşındaki teknik adam, "TFF böyle bir karar almışsa yapacak bir şey yok. Ancak diyelim ki 3 Türk'ü koyduk. Oyuncu santrfor ve sakatlandı. İkinci santrforun yerli değilse ve iyi de değilse iki oyuncu çıkaracaksın. Bir santrfor, diğeri de kime denk gelirse. Biz onu daha önce hesaplarız elbette. Zaman zaman bu sıkıntılar olacak. Ben her takımın yeteri kadar türk oyuncuyu bünyesinde bulundurduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni sezonda stadyumlarda yer alacak seyirci kapasitelerine dair de fikirlerini belirten Terim, "bunu iyi düşünmek gerekiyor. PSV maçında onlar full oynadılar, biz yüzde 50 kapasiteyle oynadık. Böyle bakıldığında adil görünmüyor. Belki aşı olanların alınması, aşı olmayı da özendirir, teşvik eder. Aşı yaptıran ile yaptırmayanın da bir farkı olur. Antrenmanlarımızı da aşı farkındalık projesi olarak açmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Pilot takım kurma konusunda 2. ve 3. lig kulüpleriyle temaslarının olabileceği bilgisini paylaşan Terim, teknik adamını bizim seçtiğimiz ve oyuncularımızı oynatabildiğimiz bir proje yapmayı düşünüyoruz. Kendi oyun sistemimizi de oraya yansıtabildiğimiz bir proje... Bunu bir an önce hayata geçirmemiz lazım. Özellikle Avrupa'nın büyük kulüpleri gençlere büyük rakamlara vererek tutmaya başladı. Zamanında erling haaland portföyümüzde olan bir oyuncuydu ama Norveç'ten hiç çıkmamış 20 yaşında bir oyuncuya o dönem 8-9 milyon verseydik, ne gibi tepkiler alırdık siz tahmin edin. Ancak Haaland şu an 150 milyon Euro" diyerek sözlerini noktaladı.