Ergin Ataman: "Fenerbahçe Kulübü ve taraftarına çok büyük saygım var"

Ergin Ataman: "Fenerbahçe Kulübü ve taraftarına çok büyük saygım var"
Yunanistan ekibi Panathinaikos'un başantrenörü Ergin Ataman, takımı Dörtlü Final'e taşıyacağının sözünü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek sözlerine başladı.

Panathinaikos'un Avrupa'da gelmiş geçmiş en başarılı kulüpler arasında yer aldığının altını çizen Ataman, "Burada bulunmak çok güzel. Bununla gurur duyuyorum. Bütün taraftarlar bunun keyfini çıkarsın. Herkes yedinci şampiyonluğu bekliyor. Yedinci yıldız gelecek. Bu bir milli maç değil. Ben burada Türk koç olarak Yunan takımının başında sahada olacağım. Tabii ki burada herkes bu kupayı kazanmak için sahaya çıkacak. Bu benim altıncı Dörtlü Final'im. Karakterli, iyi oyuncular seçerseniz iyi bir yol çizersiniz. Önümüze büyük hedefler koymaktan asla ürkmeyiz. Şimdi Dörtlü Final'deyiz. Burada en büyük hedef kupayı kazanmak. Bizim de hedefimiz kupayı kazanmak." diye konuştu.

"Fenerbahçe Kulübü ve Fenerbahçe taraftarına çok büyük saygım var"

Takımın kamp yaptığı otele girişi sırasında bazı taraftarlar ve Alman polisiyle tartışma yaşaması hakkında da konuşan Ataman, şunları söyledi:

"Beni destekleyen herkese teşekkür etmek istiyorum. Alman polisinden Avrupa Ligi CEO'suna kadar. Ama basın toplantısında küçük insanların yaşattığı önemsiz şeylerle ilgili konuşmak istemiyorum. 10-15 kişilik provokatör bir gruptu bu, Fenerbahçe'yi temsil etmiyor. Fenerbahçe Kulübü ve Fenerbahçe taraftarına çok büyük saygım var. Ben burada basketbol konuşmak istiyorum. Ben oyuncularıma ve kulübüme inanıyorum. Taraftarlarımızın müthiş duyguları ve desteğiyle bunu başardık. Yeni bir dönem var. Biz burada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Panathinaikos'ta çalışıyorsanız hiçbir hedefe vardığınızda rahatlayamazsınız. Taraftarımız önce play-off sonra Dörtlü Final istedi. Şimdi de 7. yıldızı istiyor. Rakiplerimize büyük saygımız var ama bizim için de şampiyonluk en büyük motivasyon."

Ergin Ataman'la birlikte basın toplantısında yer alan Panathinaikoslu basketbolcu Kostas Sloukas, yarın karşılaşacakları Fenerbahçe Beko'nun harika bir takım olduğunu söyledi.

Çok iyi bir maç olacağını söyleyen Yunan basketbolcu, "Her pozisyonda etkili oyuncuları var. Bir tarafta taktik vardır, bir tarafta da ne kadar kazanmak istediğiniz önemlidir. Küçük ayrıntılar çok öne çıkacaktır. Tabii ki deneyimli oyuncular var. Ama bence şans bu oyunun bir parçası. Umarım şans bizim yanımızda olur. Ergin Ataman, son derece iyimser bir antrenör. Bunu başarısıyla ortaya koydu, büyük işler başardı. Bu havayı soyunma odasında da yaşıyoruz. Panathinaikos olarak Avrupa'nın en önemli organizasyonunda başarılı olmaya çalışacağız. 2009'da her ne kadar kadroda olmasam da buradaydım. Sarunas Jasikevicius harika bir oyuncuydu ve 2009'daki Panathinaikos kadrosunun gelmiş geçmiş en iyi kadro olduğunu düşünüyorum. 2016'da ben Fenerbahçe'deyken burada uzatmalarda kaybettik. 20 sayı geriden gelmiştik ve maçı uzatmıştık. Şimdi müthiş bir takıma karşı oynayacağız, kazanıp finale çıkmak istiyoruz." dedi.

Bartzokas: "Abartmadan oyununuzu ortaya koymak kolay bir şey değil"

Olympiakos Başantrenörü Georgios Bartzokas, geçen yıl finalde Real Madrid'e kaybettikleri maçı geride bıraktıklarını ifade ederek sözlerine başladı.

Kadrodan birçok oyuncunun eksildiğini, bunun yerine yeni oyuncularla Dörtlü Final'e yükseldiklerini kaydeden Bartzokas, şöyle devam etti:

"Burada en önemli şey, hepimizin aynı yerde olması. Çok önemli oyuncuları kaybettik. Sadece sahada değil saha dışında da başarılı olan oyunculardan kurulu bir takımız. Mütevazı ve motive olmamız gerekiyor. Geçen sene son saniyede kaybettik. Bugün yine buradayız. Vazgeçmeyen oyunculardan kurulu bir takımız. İlk defa THY Avrupa Ligi Dörtlü Final'de yer aldığınız zaman farklı duygular hissediyorsunuz. Tüm dünya sizi takip ediyor. Abartmadan oyununuzu ortaya koymak kolay bir şey değil. Burada birden fazla kez mücadele etmeniz gerekiyor. İlk Dörtlü Final'inizde kupayı kazanamazsınız demiyorum tabii ki ama bu zor bir şey. Berlin harika bir şehir. Umarım güzel hatıralarla ayrılacağım bir sezon olur."

Takım kaptanı Kostas Papanikolaou da Dörtlü Final'de her zaman oyuncuların üzerinde baskı olduğunun altını çizerek, "Burada herhangi bir favori yok. Sezon boyunca müthiş mücadele ettik. Yine en iyisini yapmak istiyoruz. Real Madrid'e karşı oynayacağız. Elde ettiği sonuçlar ve mevcut durum itibarıyla en iyi takım görünümündeler. Ama bu yenilmez bir takım oldukları anlamına gelmiyor. Biz onlara çok saygı duyuyoruz. İyi insanlardan kurulu bir takımız. Herhangi bir çekincemiz ve korkumuz yok." ifadelerini kullandı.

Mateo: "Önce Olympiakos'u mağlup ederek finale yükselmemiz gerekiyor"​​​​​​

Son şampiyon Real Madrid'in başantrenörü Chus Mateo, normal sezonu zirvede tamamlamalarının favori oldukları anlamına gelmediğini dile getirdi.

Dörtlü Final'de yer almanın güzel olduğunu söyleyen Mateo, "Önemli bir takımla iyi bir maç yapacağız. Bizim şampiyonluk ünvanını korumak gibi bir derdimiz yok. O şampiyonluğu kulübümüze kazandırdık. Bu yeni bir turnuva, ortada yeni bir kupa var. 11'inci kez kazandık bu kupayı. Şimdi yarı finalde kazanabilecek miyiz, buna bakmamız lazım. Yarı finale odaklandık. Rakibe saygı duyuyorum. Biz hala çok iştahlı, çok açız. Daha önce ne olduğuna hiç bakmıyoruz. Önemli olan yarı finali kazanmak. Geçmişte olanın önemi yok." açıklamasını yaptı.

Takımın önemli isimlerinden Rudy Fernandes'in jübile yapacağına dikkati çeken Mateo, şunları söyledi:

"O son kupayı Rudy'ye vermek istiyoruz. Gabriel Deck sakatlığı nedeniyle bizimle olamayacak. Şu anda final bana uzak geliyor. Bizim önce Olympiakos'u mağlup ederek finale yükselmemiz gerekiyor. Sadece bu maça odaklandık. En başta söylediğim gibi favori kelimesi sadece basketbolseverlerin kullanabileceği bir kelime. Biz burada Dörtlü Final deneyiminin nasıl bir şey olduğunu biliyoruz ve burada 'Diğerlerine göre daha iyiyiz.' yanılgısına düşmek, en aptalca yanılgı olur. Spor bazen size öyle dersler verir ki... Kulübüme de bunu her zaman anlatmaya çalışıyorum. Her zaman en iyisini yapmamız lazım. Bizde bu ruh var, bunu sahaya yansıtacağız."

Chus Mateo ile birlikte basın toplantısında konuşan Real Madridli oyuncu Walter Tavares de çok iyi ve bu kupayı daha önce kazanmış takımlarla mücadele edeceklerini vurguladı.

Her takımın önemli oyunculara sahip olduğunu ifade eden Tavares, "Amacımız geçen yıl olduğu gibi yine şampiyon olmak. Hocanın da söylediği gibi biz geçmişe değil geleceğe odaklanıyoruz. Yarın kazanmamız gereken bir maç var. Kimse bizi dün yaptıklarımızla hatırlamayacak, yapacaklarımızla hatırlayacak. Her takımın şansı var. Yarınki maça odaklandık. Biz Real Madrid olarak kazanmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.