Ceza alanında oynanan maç | beIN SPORTS Türkiye - beinsports.com.tr/

Ceza alanında oynanan maç

Ceza alanında oynanan maç
Sivasspor-Galatasaray müsabakası tabiri caizse ceza alanı içerisinde oynandı!

Hem fiziki mücadelelerin çokluğu, yoğunluğu hem de defalarca verilmesi gereken penaltı/devam kararlarından dolayı maç müsabaka hakemi ve VAR hakemi için oldukça zorlayıcı geçti.

İlk pozisyon 27'de yaşandı, rakip ceza alanı içerisinde Samba Kamara ile top için fiziki mücadeleye giren Diagne’nin arkada kalan dizi Kamara'nın baldırına geldi ve bu temas sonrası Diagne dengesi bozulduğu için sendeledi. Bir ihlal yoktu ve devam kararı doğruydu.
 
45+1’de ise Yatabare penaltı bekledi. Nelsson ayağını yere bastıktan sonra arkadan sol dizini rakibine yaslayıp fiziksel teması profesyonelce kendisi başlatmış olan Yatabare penaltı beklerken, Nelsson ise aldatmadan dolayı rakibe sarı kart istiyordu. Burada penaltı olmadığı gibi gerçekleşme şeklini tam süzebilen bir hakem için aldatmadan dolayı sarı kart göstermek daha uygun olurdu diye düşünüyorum. Çünkü hakemi yanıltabilecek (deceiving) bu tarz hamlelerde doğru anda gösterilebilecek tek bir sarı kart arkasından yaşanılabilecek benzeri aldatma girişimlerini engelleyebilirdi kanaatindeyim.

64’üncü dakikada ise Gradel bir penaltı bekledi. Gradel topu ayağından açtıktan sonra rakipten bir temas ve penaltı almak amacındaydı. Arkada kalan Cicaldau rakibine teması engellemek için kendisini frenleyip adımını da yere basmıştı. Gradel ise topa gitmeyip ayağını rakibinin ayağına sürterek penaltı almaya çalıştı. Hakem yine doğru süzerek devam kararı verdi.

78’de Gradel’in arkasında kalan Yedlin, rakip topla doğru zamanda oynadıktan sonra rakibe temas ederek bir penaltı bekledi. Burada da devam kararı doğruydu.

Daha sonrasında ise ceza alanında topla buluşan ve topu kontrol ederek önüne alan Mbaye Diagne; arkadan topla oynama şansı bulunmayan Dimitris Goutas’ın yapmış olduğu dikkatsiz ayak, diz ve kalça hamlesiyle kendini yerde buldu. Net penaltı olan bu pozisyonda hakem devam kararı vererek önemli bir hataya imza atmış oldu.

Video Hakem ile maçın hakemi arasında geçen diyaloğu bilmesek de bu tarz durumlarda işleyiş şu şekildedir;

Eğer maçın hakemi pozisyonu kendisi net görmüş, kararını vermiş ve VAR hakemiyle diyaloğunda “kendisinin gördüğünü, ihlale inanmadığını, kendisi için yeterli olmadığını vs" belirtmiş ise VAR hakemi ekranlarda başka ve farklı bir ihlal resmi görmedikçe ve hakem yorumunun ‘açık ve bariz’ aksine bir ‘ispat’ ortaya koyamıyorsa karara karışamaz, zira maçı hakem yönetir!
 
Sonuçta, bu durumu açıklığa kavuşturacak olan diyalogların tespiti MHK yetkililerine aittir. Öte yandan, bu kararın sorumluluğu doğru pozisyonda müdahaleyi gören ve değerlendiren hakeme aittir ve video hakem prensipleri anlamında VAR hakemi üzerinden bu penaltıyı tartışmak doğru olmayacaktır.

Maçtaki pozisyonları izlemek için tıklayın!