Beşiktaş için şampiyonluk tablosu: Azmin Zaferi

Beşiktaş için şampiyonluk tablosu: Azmin Zaferi
Beşiktaş'ın 2020-2021 şampiyonluğu ölümsüzleştirildi.

Özellikle Beşiktaş temalı resimleriyle tanınan ressam Nihat Evren Derman, siyah beyazlıların son şampiyonluğunu da tuvaline yansıttı. Vecihi Hürkuş projesi, Barcelona zaferi, Süleyman Seba ve 100. yıl şampiyonluğu gibi Beşiktaş'la ilgili bir çok esere imza atan başarılı sanatçı, 'Azmin Zaferi' ismini verdiği yeni çalışmasında Beşiktaş'ın seyircisiz şampiyonluğunu resmetti.Beşiktaş Dergisi'nin haziran sayısında da yer alan ve 2020-2021 şampiyonluğuna ithafen yapılan çalışmadaki Sergen Yalçın detayı ise dikkat çekti.Beşiktaş JK Müzesi, Fenerbahçe Müzesi ve Atletico Madrid Müzesi'nde eserleri yer alan sanatçı, çalışmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

"Şampiyon olduğumuz 15 Mayıs Cumartesi gecesinin ertesi günü tablo üzerinde çalışmaya başladım. Beşiktaş Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kubilay Samyeli'yle yaptığımız görüşmede, bu özel çalışmaya dergide yer vererek taraftarlarımıza anlamlı bir hediye vermek istediklerini belirtti.

Belgesel niteliği bozmamak adına tribünleri boş halde resmetmem gerekiyordu. Koltukların boş olduğu bir stadyum resminde coşkuyu yansıtmak önceki resimlerime göre daha zordu.""Beşiktaşımızla bütünleşmiş olan pankartları harmanlayarak kompozisyon içinde uyarlamaya çalıştım. Saha içinde  futbolculara yer verirken, Sergen Yalçın hocamıza yer vermesem tablodaki hikaye kesinlikle eksik kalacaktı.

Başkanımız, yönetim kurulumuz, hocamız Sergen Yalçın, teknik ekibimiz, futbolcularımız, saha dışından adeta katalizör görevini üstlenen taraftarlarımız hatta motorlu kuryeye kadar herkesin dayanışma içinde olduğu fantastik bir sezonun sanatsal belgesi 'Azmin Zaferi' tüm Beşiktaş camiasına armağanımdır."Tablonun orijinalinin, Beşiktaş taraftarı resim koleksiyoneri Selçuk Çapraz özel koleksiyonunda olduğu öğrenildi.